Kapelu Masters Hammer už vám asi nemusím predstavovať, nakoĺko patria medzi legendárne spolky v black metalovém undergrounde. Už dávnejšie som mal v pláne robiť s touto kapelou rozhovor ale žiaĺ Franta Storm mi na listy neodpovedal takže to nebolo možné. Až prednedávnom som získal telefonický kontakt na Frantu a dohodol som s ním rozhovor, ktorý mi po niekoĺkých telefonátoch aj poslal. Žiaĺ niektoré odpovede vynechal a aj na ostatné odpovedal len veĺmi stručne, ale dúfam že vám to postačí.

 

Ako, že o Tebe nie poslednú dobu počut?

 

Jsem rád, že o mě není nic slyšet. Věnuji se svoji práci a s bývalými členy kapely se nestýkám. Každý z nich se má myslím dobře.

 

Viem o Tebe že sa už teraz metalom nezaoberáš, ale predsa se Ťa spýtám, čo si myslíš o tejto hudbe?

 

Heavy Metal je naprostá blbost a lidi co ho provozují anebo poslouchaj jsou mentálně zaostalý. O tom není sporu. V době dospívání se ale většina mládeže zabývá blbostma a já nebyl vyjímkou. To je celý. Nijak toho ztracenýho času nelituju - byl to docela slušnej rámus.

 

Já osobne nevidím dűvod na rozpad kapely Masters Hammer. Za komunizmu kedy bol metal ako-tak utláčaný ste existovali ale po revolůcii, kde ste sa stali známými a mali ste ešte kariéru ste prestali hráť. Aký bol teda dôvod rozpadu kapely?

 

Různé jiné hudební žánry byly za bolševika daleko víc potlačovaný. Pokud vím, žádnej metalista si nešel sednout za svoje texty, to ho spíš sebrali za rvačku nebo poblitej vagón. Ke druhé části otázky: Nepřestali jsme najednou, začaly pozvolna ubejvat nápady a dělat něco bez nápadu mě nebaví.

 

Takže keď sa už nezaoberáš metalom a hraním, čo vlastne robíš?

 

Já jsem grafik, to je moje řemeslo, který provozuju as 20 let. Teď se dost hrabu v počítači, ale doufám, že se co nejdřív vrátím zpátky k tužce a papíru.

 

Počas existence kapely Masters Hammer si písal jasne ani-krestanské a dá se povedať že extrémne satanistické texty. Čo si teda myslíš o kresťanstve a aká je Tvoja životná filozofia?

 

Křesťanství má svoji sílu a já to respektuju. Moje životní filosofie je Schopenhauer, ale hlavně zkušenosti s ldma.

 

Jako si spomínáš na obdobie kedy eště existovala kapela Masters Hammer a aké sú Tvoje najkrajšie spomienky?

 

Snad o tom nejhezčím období. Po vydání 1. desky "Ritual" u Monitoru jsme jezdili často na vystoupení a dokonce jsme natočili dvě videa. Jedno v český televizi a druhý ve slovenský televizi. Vzpomínám na ty neuvěřitelný tahy, kdy jsme po hraní chlastali s lidma z Kryptoru, Debustrolu, částečně Torru, vzpomínám na Juru Waltra a Blackoshe, na Gustava Jrdle z Defleshed, na hory dopisů z faktickýcy celýho světa, bizarní fanziny, ukrutný demáče, atd... Zbyla mi z toho taková zvláštní spiklenecká nálada. Občas si ty starý fláky dokonce pouštím, ale brzo to vypínám.

 

Hovoril si, že vám už ubúdali nápady a preto ste prestali hrať. Ale to by nemal byť problém pre takových hudobníkov ako ste vy, inšpiracia sa vždy nájde.

 

Ty jsi asi eště plnej energie a chuti do života. Vono tě to taky jednou přejde.

 

Firma Redblack pripravuje CD Tribute to Masters Hammer. Aký máš na to názor a keď vieš tak mi niečo o tom prezraď?

 

Vím o tom a těší mě to.

 

Momentálne česká black scéna prekvitá (a to aj vďaka kapele Masters Hammer) je u vás celá kopa skvelých kapiel. Aký je Tvoj názor na česků scénu?

 

Nebaví mě ty kapely, co zpívaj anglicky. To je kvůli penězům. Mám rád kapely, co zpívaj upřímný texty tak jak jim zobák narostl. Těch je ale strašně málo. Většinou jsout o party lidí z venkova, kteří místo aby se starali o hospodářství, radši jdou do zkušebny a dělají rámus. Když procházím krajinou, vidím tu kretenskou architekturu, všude bordel, beton, ruiny starejch baráků, a vedle toho projíždí novej mercedes s ohlušující hi-fi aparaturou, pozoruju ty čuráky, co se poflakujou po zábavách, vnímám jejich idoly a pseudopotřeby... Je mi z toho na blití. Ne, ne. Žádná kopa skvělých kapel.

 

Kapela Masters Hammer okúsila dve firmy, kde vám vyšli materiály, takže máte určité skúsenosti s nimi. Čo by si Ty doporučoval mladým kapelám?

 

Doporučuju vlastní edici. Všechno na svý triko. To je ale daleko víc práce než to prodat firmě.

 

Akú máte vlastne zmluvu s firmou Osmose, vieš niečo o predajnosti albumu "Jilmnický okultista" ?

 

O tom něco vím. Podle smlouvy z roku 1995 Osmose začne platit honoráře, až se prodá 5000 CD, poněvadž jsme dostali dobře zaplaceno za mastertape. Dnes je leden 1999 a prodalo se asi přes 2000 CD. Herve je fajn a dře jako mezek aby pomohl i jinejm kapelám. Rozhodně na nikom nerejžuje (o tom asi pochybujem, nakoľko s určitosťou viem aká je populárna kapela Masters Hammer všade ve svete. Taže si myslím že tá hranica 5000 CD je už dávno v háji... pozn red).

 

Od kamošov viem, že ste už mali v pláne aj nějaký materiál pod názvom "Červená krev", prečo tento materiál nevyšiel a povedz mi niečo o ňom?

 

Měli jsme název a cca 2 skladby. Hodil jsem to do koše, byly to kraviny. Nemělo to ten šmrnc jako kdysi.

 

A čo je vlastne s prodejnosťou materiálu "Ritual"?

 

Absolutně neuvěřitelně zní 30.000 prodaných desek "Ritual" záslohou V. Kočandrleho a jeho podniku "Monitor" někdy v r.91. Pak to šlo hrozně rychle dolů...

 

Posledným materiálom kapely bol album "Šlágry", toto album se nestretlo s veľmi dobrým ohlasom. Mnohý tvrdia že ste to použili ako alibi pre rozpad kapely. Jako to teda vlastne bolo.

 

Není to špatný deska, ale nic by se nestalo, kdyby nevyšla. Pár dobrejch textů. Je to celý udělaný na computeru a mě ty bakelitový zvuky synťáků s odstupem doby už serou. Rozpad kapely jsme neohlásili, ma jsme se vykašlali i na to, abycho něco ohlašovali. Zkrátka jsme se v dobrém rozešli.

 

Je veľká kopa fanúšikov, ktorá vás spoznala vďaka albumov "Ritual" a "Jilemnický okultista" ale mnohí nepoznajú vaše staré a perfektné demáče. Neuvažovali ste o tom, že by to bolo dobré aj raz vydať?

 

To je pravda. Ty strašně starý a strašně brutálně nahraný demáče mám všechny na kotoučích a někdy v budoucnu by se to mohlo stočit na CD. Ne kvůli slávě, jen tak pro radost a vzpomínku. Až přijde čas...

 

Ako som už spomínal, Tvoje texty boli plné satanistických myšlienok a plné okultizmu. Aký je Tvoj vzťah k okultizmu?

 

Opravdu dohromady nic o okultismu nevím. To jsou jen takové operetní bláboly. Dokonale mě to přestalo zajímat.

 

Asi nepoviem volovinu, keď tvrdím že strašně veľa fanúšikov black metalu "smútí" za kapelou Masters Hammer. Čo si o tom myslíš?

 

Tohle dobře chápu. Je to pocit marnosti. Jak člověk stárne, chce přirozeně dělat něco pořádnýho. Třískat do bubnú a chroptět do mikrofonu brzo přestane uspokojovat. V zoologický zahradě si všimni opic, ty dělají prakticky to samé a stačí jim to na celý život, a ovšem, některým chlapcům taky.

 

Keď už si navždy "pochoval" kapelu Master Hammer, necítíš niekedy potrebu niečo vytvoriť, myslím hudobne?

 

Já nemám žádné hudební vzdělání, takže u mě nemúže být ani řeči o hudební tvorbě.

 

Dík za rozhovor a chcel by som Ťa eště poprosiť o odkaz pre čitateľov magazinu THE TRUE THELEMA.

 

Myslím, že by se ty děti měly naučit nějaký pořádný řemeslo a neflákat to. Vedle toho ať si pro mě za mě dělají kraválu a Heavy Metalu dosytosti. Po třicítce, aź vyplavou z těch sraček dospívání, pak najednou uvidí že to nebylo na hovno. To je moje zkušenost. A poslení interview.

 

Rozhovor pochází z THE TRUE THELEMA zine, rok 1999. Poskytl Blackie.